Po kolei/ Step by step

Zaczęło się od tego zdjęcia. Zrobiłam je znacznie wcześniej, zaraz jak wróciłam z Włoch. Ten talerz ciągle chodził mi po głowie…
W czerwcu szukałam tematu na większy projekt. Talerz nadawał się idealnie! Z cytryną koniecznie. I to taką po holendersku. Naoglądałam się dość dużo malarstwa prawdziwego, w tym martwe natury z cytrynami i nie mogłam nie  spróbować namalować lub wyszyć lub narysować własnej. A że format był narzucony (naiwnie myślałam, że zdążę z projektem na 5 lipca… na konkurs) to kompozycja musiała się zamknąć w pionie. Pół dnia układałam, drugie pół fotografowałam. Martwą naturę.
Potem: odrysowywanie detali, makieta, kalki

Format miał być wielki, maszyna do szycia mała, tzn typowego rozmiaru. Postanowiłam szyć we fragmentach. Pierwsze dwa, to pocztówki. 
Potem chlebek, który wygląda jak ciastko. Oficjalnie, w piekarni, jest to podpłomyk (?) Po nim cała zielona podkładka, nóż i słoik.

Mucha to częsty motyw u mnie. Lubię (tak, nawet noże mam z muchami!) Potem myślałam, że to już z górki… A! Nie wspomniałam, że już termin konkursowy dawno minął. Będzie na kolejny rok :)
Zabrałam się za talerz. Sądziłam, że prosty wzór, szybko będzie. A jak było? Nieznośnie długo, bez końca jakby, że nigdy nie skończę, że będę go składała z tkanin, wstążek, tiulu, koronek do końca mego życia! Wzór podstawowy z talerza odszyłam przez kalkę z odrysowanym malunkiem. Tkaniny kontrastowe, jasna i ciemna. Potem wycinałam ciemną tkaninę z miejsc gdzie talerz był biały. Tyci nożyczkami. Na trawce. W pocie czoła, na własne życzenie. Detale robiłam już tylko patrząc się w talerz. 
Białe partie talerza uzupełniałam jasnym wzorami, światła i cienie, więc kolorów miliony. Za to, to co namalowane czarną farbą na talerzu potraktowałam dość płasko. W ciemnościach mniej widać, wiadomo. Resztę kolorów, które miały sprawić by talerz był przestrzenny, nałożyłam nićmi. O ile można tak napisać? Farbę się kładzie, może nici też można? Efekt jakby ten sam.
Na koniec zostawiłam sobie cytryny. W porównaniu z talerzem, mogę napisać, że naszyły się prawie same, w ciągu chwili. W ciągu kilku chwil. Niech będzie. 

Na samym końcu poszły w ruch kolorowe nici. Dobry sposób na podkreślenie wszystkiego tego co chciałam widzieć na pierwszy rzut oka. Dużo nici, dużo kolorów, dużo złamanych igieł, dużo kawy, trochę wina.
Ku przestrodze: szycie z kawałków to słaby pomysł. Kolejny quilt będę szyła na jednej kanapce. Sama jestem ciekawa, czy wtedy całość będzie zupełnie płaska? Inne utrapienie to piętrzące się wypełnienie. Pod ciastkiem są trzy warstwy. Ciastko na podkładce, podkładka z ciastkiem na stole. To jedyne miejsce tak spiętrzone. Ciastko miało być wypukłe. Ale nie aż tak. Quilt składa się: standardowo z kanapki + tiule, tasiemki, koronki, sznurki, wstążki, odrobina organzy i angeliny. I nici rzecz jasna i tkanin bawełnianych z małym dodatkiem innych (kawałek ubrania, wzornika z tkaninami obiciowymi, itp).


O tym samym projekcie / Related posts:
 

Komentarze

 1. Wow, piękna kompozycja, wykonanie, kolory, klimat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, piękna kompozycja, wykonanie, kolory, klimat.

  OdpowiedzUsuń
 3. jestem oczarowana, zachwycona i pełna podziwu Twojemu talentowi!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że tak opisujesz krok po kroku. Dzięki :) Całe życie się człowiek uczy! Właśnie te ilości warstw miejscami, są ciężkie przy "malowaniu nitką" skomponowanej całości. Przy swoich szytych pocztówkach właśnie tego doświadczam. Twoje cienie, półcienie, niuanse zmian kąta padania światła, to naprawdę mistrzostwo! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Za każdym razem jak zaczynam projekt, to mam zamiar robić zdjęcia w trakcie pracy. Zwykle na początku o tym pamiętam, potem już mniej… Ale tym razem całkiem nie źle mi poszło ;) Zrobiłam ich tyle, że nawet udało się coś z tego złożyć! Pozdrawiam również

   Usuń
 5. Swietna praca i dobry tutek.)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szał. Fascynuje mnie Twoje malarskie podejście do tkanin, nici. Praca jest przepiękna!

  OdpowiedzUsuń
 7. To powala i zachwyca. Absolutne mistrzostwo! Brak słów na określenie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Podpisuję się pod wszystkim, co zostało powiedziane :-) Dziękuję za.detale realizacyjne. Twoje malarstwo tkaninowe zachwyca mnie po stokroć! Więcej proszę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję za taki komentarz. A więcej wkrótce, mam plan na kolejną wyszywankę ;)

   Usuń
 9. Wszystko co napisałaś brzmi skomplikowanie.I nic dziwnego, pracy w to włożyłaś ogrom. Za to efekt jest urzekający, zachwycający i słów mi brak :) Zgodzę się z dziewczynami- masz bardzo malarskie podejście do szycia. Praca wygląda jak namalowana. Te fiolety, błękity, cienie... talerz z cytryną-mistrzostwo, pocztówka z dziewczynką. Można oglądać, oglądać, oglądać i nadal dostrzegać nowe rzeczy. Gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje :) ja również uwielbiam malować farbami. Kocham łazić po galeriach, oglądać dzieła malarskie właśnie, inne też. Ale malarstwo chyba najbardziej.

   Usuń
 10. Absolutny majstersztyk! Podziwiam i gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mistrzostwo świata! Jesteś mega zdolną malarką .

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz